همواره مانیتورینگ و اندازه گیری دیتای سنسور های مختلف جزء مباحث تاپ و کاربردی اینترنت اشیا محسوب می شود، در این دوره بینظیر، با سنسور NOX و شیلد NOX به صورت تخصصی آشنا شده و پارامتر های مختلف سنسور NOX را توسط برد آردینو و واحد ارتباطی CAN محاسبه کرده و با استفاده از ارتباطات UDPبه صورت وایرلس دیتای مورد نظر را به اپلیکیشن اندرویدی مخابره خواهیم کرد.

به اکسیدهای نیتروژن شامل NO و NO2 که از مخرب‌ترین گازهای خروجی اگزوز خودرو هستند. به مجموع این دوگاز اصطلاحاً گاز Nox می‌گویند.

در این دوره آموزشی از واحد های ارتباطی متننوعی در میکروکنترلر استفاده خواهیم کرد که استفاده همزمان از آنها، نیازمند ملاحظات خاصی می باشد به همین دلیل دوستانی که علاقه مند به مباحث ارتباطی در میکروکنترلر ها و انجام پروژه ها در سطح تجاری و صنعتی می باشند، این دوره بسیار مفید خواهد بود؛ ارتباطاتی که در این پروژه مورد استفاده قرار میگیرند عبارت اند از :

 • ارتباط UART
 • ارتباط SPI
 • ارتباط I2C
 • ارتباط CAN

 

واحد ارتباطی CAN

شبکه کنترلر (CAN) یک گذرگاه ارتباطی سریالی است که برای عملکرد قوی و انعطاف پذیر در محیط های سخت و به ویژه برای کاربردهای صنعتی و خودرویی طراحی شده است.

 

مزایا پروتکل CAN

ویژگی‌های مثبت و مزایا پروتکل CAN را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • ارزان
 • فوق العاده مطمعن و معتبر
 • سریع تا 1Mb/s
 • قابل اعتماد در شرایط مختلف به ویژه شرایط سخت محیطی مانند امواج الکترومغناطیسی، حرارت و
 • قطع خودکار گره‌ها در صورتی که از نظر فیزیکی در آن‌ها خرابی مشاهده شود
 • قابلیت الویت بندی
 • امکان بروز خطای کشف نشده در حد بسیار کم

 

در این دوره آموزشی، واحد ارتباطی CAN به صورت تخصصی و کاربردی آموزش داده می شود، به علاوه نحوه برنامه نویسی و راه اندازی سیستم های CAN BUS با تمام جزئیات تشریح شده است.

 

در این دوره کاربردی، دیتاشیت خوانی و بررسی Technical Manual سنسور ها و شیلد های پیشرفته، به صورت جامع و تخصصی آموزش داده می شود، به طوریکه هنرجو بعد از تسلط به این قسمت می تواند اطلاعات مورد نیاز برای راه اندازی و کانفیگ سنسور ها و شیلد ها و ماژول های مختلف را استخراج نماید. این بخش از دوره یکی از متمایز ترین و لذت بخش ترین قسمت ها به شمار میرود

قطعاتی که در این پروژه مورد استفاده قرار میگیرند عبارت اند از:

 • برد آردینو
 • شیلد NOX
 • سنسور NOX
 • کابل واسط NOX
 • صفحه نمایشگر OLED
 • ماژول ESP8266-01
 • دو عدد رله

برد آردینو به عنوان میکروکنترلر در این پروژه مورد استفاده قرار می گیرد، ماژول ESP-01 برای ایجاد یک اکسس پوینت برای ارسال دیتای اندازه گیری شده از سنسور NOX به اپلیکیشن اندروید استفاده خواهد شد؛ شیلد NOX برای اتصال میکروکنترلر به سنسور NOX با استفاده از کابل واسط NOX مورد استفاده خواهد بود. و صفحه نمایشگر OLED برای نمایش دیتا به کاربر در این پروژه استفاده شده است. لازم به توضیح است توسط اپلیکیشن اندرویدی علاوه بر مانیتورینگ دیتا به صورت لحظه ای، می توانیم لوازم مورد نظر را که به آردینو وصل شده است، کنترل نماییم.

پشتیبانی دوره:

دانش پذیران به صورت مادام العمر میتوانند از پشتیبانی دوره استفاده کنند و با مدرس دوره در ارتباط باشند. پشتیبانی شامل مطالب ارائه شده در دوره آموزشی و پاسخ به سوالات می باشد، به این ترتیب در حین مشاهده دوره، سوالات و ابهامات خود را می توانید از طریق پشتیبانی پیگیری نمایید. در حال حاضر پشتیبانی از طریق شماره واتساپ زیر خواهد بود

09141781457

(این دوره به همراه کلیه مستندات شامل ( شماتیک های مورد نظر و کتابخانه های مورد نظر سورس برد میکروکنترلر برای آردینو و سورس اپلیکیشن نسخه اندروید و  ... ارائه میگردد)

سرفصل های آموزشی

لینک های دانلود مجموعه

درباره استاد دوره

مجتبی شادریان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد نرم افزار از دانشگاه پیام نور تهران و کارشناسی الکترونیک از دانشگاه سراسری تبریز و مدرس زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز، دوره های امنیت و شبکه ، اندروید، میکروکنترلرها و انواع برد های صنعتی می باشند و پروژه های مختلف در زمینه میکروکنترلر ها و بردهای صنعتی و کاربردی مثل آردینو و رزبری پای و پروژه های تخصصی تحت ویندوز را برای سازمان ها و ارگان های مختلف طراحی و عملیاتی نموده اند. به مدت 10 سال به صورت حرفه ای در زمینه برنامه نویسی اندروید و میکروکنترلرها، فعالیت داشته اند و علاقه زیادی به ارتباط بین سیستم عامل های مختلف و اینترنت اشیا دارند.

نظرات

دوره‌های مرتبط

پروژه مانیتورینگ پیشرفته اتاق سرور به همراه کنترل دیوایس ها به صورت همزمان توسط ماژول اترنت

4.1
<p dir="RTL" style="text-align:justify"><span style="font-size:11pt"><strong><span style="font-size:14.0pt"><span ...
562,000 488,000 تومان

مجموعه آموزشی کنترل لوازم توسط اینترنت و فرامین صوتی

4.5
<p>در این مجموعه آموزشی جامع و پروژه محور، کنترل لوازم منزل توسط اینترنت از هر نقطه ای از جهان به صورت گام به گام و با تمام جزئیات آموزش داده شده است، لازم به توضیح است هزینه قطعات مورد نیاز ...
148,000 112,000 تومان

پروژه جمع آوری دیتا از نود های مختلف و ارسال به سرور مرکزی برای محاسبات با قابلیت ارسال به اینترنت

4.8
<p dir="RTL" style="text-align:justify"><span style="font-size:11pt"><strong><span style="font-size:14.0pt"><span ...
958,000 834,000 تومان

پروژه کنترل دیوایس های متصل به نود ها توسط سرور مرکزی بدون محدودیت تعداد نود ها و با برد بالا

4.9
<p dir="RTL" style="text-align:justify"><span style="font-size:11pt"><strong><span style="font-size:14.0pt">بعد از مشاهده این دوره قادر ...
912,000 854,000 تومان