با یک پروژه جامع و صفر تا صد فوق العاده در خدمت شما سروران گرامی هستیم؛ در عصر امروزه که ارتباطات حرف اول را می زند، پیاده سازی پروژه های مبتنی بر اینترنت اشیا با ارتباطات چندگانه و پیشرفته از اهمیت ویژه ای برخوردار  است.

برای آشنایی با روال کار این پروژه اجازه بدین با یک سناریو پیش بریم:

 فرض کنید میخواهیم توسط یک برد هوشمند (مثلا ESP8266 و یا ESP32) تعداد زیادی برد دیگر که در نواحی مختلف قرار گرفته اند را تحت کنترل داشته باشیم، برای درک بیشتر یک خانه هوشمند را در نظر بگیرید؛ در این خانه هوشمند قصد داریم توسط یک سرور مرکزی (که میتواند یک برد هوشمند باشد) کلاینت های دیگر را که هر کدام در اتاق های مختلفی قرار گرفته اند را کنترل کنیم، مثلا با استفاده از اولین کلید در سرور مرکزی بتوانیم یکی از لامپ های تمام اتاق ها رو روشن کنیم، و یا می توانیم هر کدام از کلاینت ها را به صورت مجزا مدیریت و کنترل کنیم؛ شاید در نگاه اول تصور کنین فقط با استفاده از یک سرور هم این کار امکان پذیر باشد ولی اگر دقیق تر در پروژه متمرکز شوید متوجه خواهید شد که در پروژه های پیشرفته وجود چنین شبکه ای ضروری می باشد؛ چند تا از دلایل آن را مطرح می کنیم:

  • اگر در این پروژه فقط یک سرور (برد هوشمند) وجود داشت، سرور باید در نقطه مشخصی قرار می گرفت و برای کنترل لامپ ها و سایر دیوایس ها باید سیم کشی حجیمی انجام می شد که مدیریت و عیب یابی سیستم را دچار مشکل می کرد؛ از طرفی با توجه به اینکه از یک برد در پروژه استفاده می شد و یک برد محدودیت هایی در تعداد GPIO ها و سایر منابع دارد، لذا قادر نبودیم دیوایس های بیشتری را تحت کنترل داشته باشیم.
  • در صورتی که می خواستیم ارتباط سرور را با اینترنت و یا یک گیت وی دیگر برقرار کنیم، عملا قادر به اینکار نمی شدیم، با توجه به اینکه از سرور برای کنترل GPIO ها و محاسبات دیگر استفاده میکردیم
  • و ....

این مواردی که بیان گردید تنها نمونه ای از محدودیت های استفاده از یک برد می باشد.

از طرفی در این پروژه ما قصد داریم علاوه بر اینکه بتوانیم به صورت دستی و با استفاده از کلیدی که در سرور تعبیه کردیم ، به صورت همزمان کلاینت ها را کنترل کنیم، میخواهیم پروژه را پیشرفته تر کرده و به جای اینکه توسط المان های فیزیکی (مثل کلید) کلاینت ها را کنترل کنیم، از طریق یک اپلیکیشن اندرویدی و یا حتی تحت ویندوزی و ... بتوانیم دستورات مورد نظر را به سرور خود به صورت وایرلس ارسال کرده و سرور بعد از دریافت دیتا آنها را بر روی کلاینت ها اعمال کند، به جهت همین امر در دوره پیش رو از ارتباط پیشرفته دیگری مثل وب سوکت (WebSocket) ، UDP و ...  استفاده شده است.

قابلیت دیگری که در اپلیکیشن اندرویدی در نظر گرفته شده است، تایمینگ و زمان بندی می باشد، با استفاده از این ویژگی قادر خواهید بود برای ارسال دستورات به سرور زمان خاصی را در نظر گرفته و بعد از سپری شدن زمان مورد نظر فرمان های کنترلی را به سرور ارسال نمایید.

قطعاتی که در طول پروژه مورد استفاده قرار میگیرد به راحتی از تمامی فروشگاه های الکترونیکی قابل تهیه می باشد، ما در این پروژه از 4 برد NodeMCU استفاده کردیم که یکی از آنها در حالت سرور بوده و 3 تای دیگر به عنوان کلاینت مورد استفاده قرار می گیرند؛ لازم به توضیح است برای کلاینت ویت سرور از برد های ESP32 نیز میتوانین استفاده کنین که در داخل دوره کد نویسی های مربوط به برد های ESP32 نیز به صورت کامل تشریح گردیده است.

این دوره به همراه کلیه مستندات شامل ( شماتیک های مورد نظر و کتابخانه های مورد نظر سورس برد میکروکنترلر برای آردینو و سورس اپلیکیشن نسخه اندروید و ... ارائه میگردد)

با توجه به اینکه دوره مذکور یکی از پروژه های تخصصی و پیشرفته محسوب میشود برای مطالعه آن نیاز به پیش نیاز های ذیل می باشد:

  • آشنایی با زبان C++ وآشنایی با برنامه نویسی در IDE  آردینو
  • آشنایی با برنامه نویسی اندروید برای طراحی اپلیکیشن
  • آشنایی با برد های سری ESP

لازم به توضیح است با مطالعه مطالب رایگان وبسایت IOTVIDEO.IR تا حد زیادی پیش نیاز های لازم برای شروع دوره را پیدا خواهید کرد

در دوره مذکور همه مطالب ذیل با تمام جزئیات آموزش داده شده است:

  • آموزش کامل شماتیک پروژه و همه نکات مربوطه و توضیحاتی در مورد کتابخانه ها
  • آموزش و توضیح خط به خط سورس های مربوط به برنامه نویسی سمت میکروکنترلر  برای برد های ESP8266 و ESP32 به صورت جامع
  • آموزش و توضیح خط به خط سورس مربوط به برنامه نویسی سمت اندروید (توسط نرم افزار بیسیک فور اندروید)
  • و ....

سرفصل های آموزشی

لینک های دانلود مجموعه

درباره استاد دوره

مجتبی شادریان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد نرم افزار از دانشگاه پیام نور تهران و کارشناسی الکترونیک از دانشگاه سراسری تبریز و مدرس زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز، دوره های امنیت و شبکه ، اندروید، میکروکنترلرها و انواع برد های صنعتی می باشند و پروژه های مختلف در زمینه میکروکنترلر ها و بردهای صنعتی و کاربردی مثل آردینو و رزبری پای و پروژه های تخصصی تحت ویندوز را برای سازمان ها و ارگان های مختلف طراحی و عملیاتی نموده اند. به مدت 10 سال به صورت حرفه ای در زمینه برنامه نویسی اندروید و میکروکنترلرها، فعالیت داشته اند و علاقه زیادی به ارتباط بین سیستم عامل های مختلف و اینترنت اشیا دارند.

نظرات

دوره‌های مرتبط

کنترل لوازم از طریق ماژول های مخابراتی SIM800L با استفاده از اپ اندرویدی

4.3
<p dir="RTL" style="text-align:justify"><span style="font-size:11pt"><span style="font-size:14.0pt">تو این دوره به صورت صفر تا صد و پروژه ...
328,000 274,000 تومان

دوره کاربردی اندازه گیری سطح مخازن توسط سنسورهای آلتراسونیک

4.4
<p dir="RTL" style="text-align:justify"><span style="font-size:11pt"><span style="font-size:14.0pt">با یه پروژه بینظیر درخدمتتون هستیم؛ تو ...
224,000 198,000 تومان

کنترل لوازم توسط ماژول ESP01 از طریق اپ اندرویدی

4.3
<p dir="RTL" style="text-align:justify"><span style="font-size:11pt"><span style="font-size:14.0pt">با یکی دیگر از پروژه های هوشمند سازی و ...
258,000 236,000 تومان

اسپیکر بلوتوثی (MP3Player بیسیم) توسط ماژول VS1053 و اپلیکیشن اندرویدی

4.1
<p dir="RTL" style="text-align:justify"><span style="font-size:11pt"><span style="font-size:14.0pt">با یه پروژه باحال و جذاب درخدمتتون هستیم؛ ...
294,000 تومان